Vem e Malin? här kommer en presentation av mej

Malin Leijonberg
entreprenör och företagare , eventmakare som under 20 år drev inspirationsbutiken Prickig Katt i Götebirg med ett sortiment bestående av allt som gör livet roligare.Hos Prickig Katt hittade du allt från trendiga smycken handsydda hattar, specialbeställda bruddekorationer roliga cyklar vackra vaser och ett och annat vintage fynd.
Under sina 20 år som butiksägare och stylist arbetade Malin parallellt med att iscensätta visningar för så väl museer som kommersiella företag ,hon var med och drev och utarbetade affärsområden i centrala göteborg, hon har skrivit otaliga krönikor i tidningar och bloggar samt arbetat i den egna studion vid mölndalsforsen med färgstarka tavlor till utställningar vykort och posters.
Malins drivkraft är och har alltid varit att göra tillvaron så minnesvärd rolig och spännande som möjligt för både sej själv och andra och då tillfälle gavs för ett par år sedan att ta över den gamla kvarnen/ fabriken mittemot det ombyggda lumpmagasinet där hon själv bor var det inte svårt att samla verksamheten och i viss mån kapa av butiksverksamheten till förmån för att kunna skapa helhets events för företag o privatpersoner för att dela med sej av den kreativa anda och den energi som Kvarnbyn sprudlar av .
LillaGötafors blomstrar nu med konferenser , mässor , yoga, bröllop, minnesstunder, fester och utställningar och föreläsningar som huvudsaklig syssla.
Malin har under åren samlat på sej både erfarenhet och kunskap om konsten att våga vara och personlig stil , mottot är att too much inte räcker och att sträcka på sej och tro att man är något är något att sträva efter.Hon ger i sina föredrag om att vara prinsessident i sitt eget världsvälde en energinjektion att ta till sej av och åka på länge.
Som en kund en gång sa , en mix av Pippi Långstrump och Wivianne Westwood beskriver bäst upplevelsen av Malin och hennes idéer tankar och miljöer.
Att ha modet att våga vara och själv ta kontrollen över sitt liv har behandlats på många sätt genom åren , Malins ambition är att ge xtra energi, glädje och en gnutta mod att våga vara ytterligare lite mer sej själv, hon utgår ifrån sej själv sina erfarenheter och verktyg och de känslofigurer hon skapar för varje givet tillfälle, hon refererar till hur det går fint att börja med utsidan för att känna sej fin och därifrån påverka insidan för att hitta balans och styrka precis lika väl som det går att hitta balans genom att börja inifrån och stråla ut.
Det va lite om mej, vem e du?
m
Kommentarer