Att bygga en utställning – Livet på kastellet


Det finns morgnar som känns som om de blivit målade för hand.

Solen letar sig över vattnet redan innan staden riktigt vaknat.Vi börjar dagen med ett dopp i det blöta havet, en enkel frukost på bryggan och lite småprat medan måsarna förhandlar om dagens bästa utsiktsplats. Sedan väntar ateljén och gallerirummen.
Färg klickas upp på paletten. Tavlor packas upp ur sina skyddande lager. Ramar får sina platser. Vägg efter vägg förvandlas det gamla Kastellet till ett hem för berättelser, skratt och drömmar. Det är något alldeles särskilt med att få bygga en utställning. Varje tavla hittar sin granne, sitt ljus och sin plats, tills allting plötsligt börjar tala samma språk.

Och så människorna.

De där spontana samtalen över en kopp kaffe. Skratten som uppstår mellan penseldrag och kartonger. Bubblor – ibland i glas, ibland i burk – och utsikten över Vaxholms glittrande vatten. Linda och jag hinner njuta av allt det där mitt emellan arbetet. För det är faktiskt också en del av skapandet. Att stanna upp. Att se havet. Att möta livet.

Snart öppnar vi dörrarna. Närmare bestämt på lördag 4:de juli

Kastellet kommer att fyllas av färger från regnbågen, glädje, originalkonst, prints och små skatter att ta med hem – till sig själv eller någon man tycker om. Det är just det jag älskar mest. Att konsten inte bara får hänga på väggarna. Den får flytta hem till människor och fortsätta berätta sin historia långt efter att sommaren tagit slut.

Att bygga en konstutställning är lite som att duka upp en riktigt vacker middag. 🎨✨

Först kommer färgerna. Sedan ljuset. Därefter alla små detaljer som gör att allt börjar kännas levande,
och möten med fantastiska människor. Jag känner en sådan tacksamhet över att få kalla det här för arbete.
Snart fylls Kastellet av regnbågens färger, berättelser, glittertanter, prinsessidenter och massor av konst att upptäcka – och kanske ta med hem.

Jag hoppas vi ses i sommar. 💛

Kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *